איך בוחרים את סוג הקמין
סוגי-קמינים

איך בוחרים את סוג הקמין ?

כשאנו באים לבחור קמין עלינו להחליט תחילה איזה סוג קמין אנו נרכוש ושנית את הספק הקמין .

הקמינים הפופולריים כיום הינם קמינים הפועלים על גז ועצים

השוק הישראלי בשנתיים האחרונות צורך יותר ויותר קמינים פועלים על גז ונתך מכירות הקמינים הם 70 אחוז גז 25 אחוז עצים וחמישה אחוז נפט ,כשאנו באים לרכוש קמין עלינו לבחור את המוצר על פי אורך חיינו כמו כן על פי סביבת המגורים

כלומר,בבניין רב קומות ברוב המקרים התקנת קמין עצים היא דבר בלתי אפשרי וגם אם אפשר להתקין קמין עצים תפעולו של קמין עצים בדירה כמעט בלתי אפשרית כמו כן בסביבה  עירונית עם בתים פרטיים

עם צפיפות ומרחק קטן בין בית  לבית קמין העצים שפועל בבית אחד עלול ל הטריד את השכן בבית השני ואף עיריות ורשויות שונות עשו חוקי עזר עירוניים בכדי להגביל התקנת קמינים הפועלים על עץ.

כלומר בתחילה עלינו לברר האם מותר בכלל להתקין קמין עצים בסביבת מגורינו

בכדי לעבוד עם קמין עצים עלינו לדאוג למאגר עצים בחצר הבית ולא כל בית משופה בשטח המאפשר אחסנת עצים . קמין עצים בהפעלתו דורש התעסקות ומיומנות ואף דורש ניקוי האפר שלא כל אחד מוכן לעשות זאת כאורך חיים .

האפשרות השניה היא קמין גז

בקמינים על גז ההפעלה מאוד נוחה והעיצובים והגימורים הם העשירים ביותר כמו כן ניתן להתקין קמיני גז כמעט בכל בית ודירה ובלבד שתהיה אספקת גז בבית.

 קמין נפט הוא האפשרות השלישית אפשרות זו יעילה לחימום הבית אך בשנים האחרונות ירדה מהפרק בגלל עלויות התפעול הגבוהות ובקיצור לא משתלם לחמם את הבית עם קמין נפט\סולר.

בקמינים נפט סולר מגוון אפשריות העיצוב מועטות ומספר הדגמים בארץ מצומצם ובסגנון מיושן

מהם השלבים בהתקנת קמין?

לאחר בחירת סוג הקמין וחומר הבערה בו נשתמש עלינו לבחור את הדגם הספציפי ,במידה והבית המדובר מאוכלס, יגיעו המתקינים ויבצעו את ההתקנה מתחילתה ועד סופה בו ביום .

במידה והבית בתהליך בניה עם סיום השלד עלינו לבחור את דגם הקמין הספציפי ,המתקין שיגיע יבצע את קידוחי בטיון ויניח את השרוולים .

באם החלטנו להתקין קמין גז נדאג שחברת הגז תתקין תשית גז במבנה

עם סיום סגירת הבית יגיעו מתקינים בפעם השנייה ויתקינו את הקמין לאחר ריצוף הבית

אם הקמין שנרכש אמור להיות מחופה בגבס הקמין יותקן לפני סגירת קיר הגבס

כיצד מחפים את הקמין בקיר?

בכל קמיניי האינסרט (קמין גומחה המובנה בקיר) ציפוי הקמין יעשה עם גבס "וורוד" ועלינו לקחת בחשבון כי באותו קיר המחפה את הקמין צריך להשאיר תריסי י אוורור ראשית לצורך שחרור החום שמצטבר בחלל הקיר ובקמינים הפועלים על גז גם לצורך שחרור החום וגם מבחינה בטיחותית על פי התקנים

גודלם של תריסיי האוורור יהיו על פי הנחיות היועץ והתריסים יהיו עשויים מחומרים עמידים בחום

פתחיי האוורור אמורים להיות האחד מתחת לתנור והשני מעל התנור ברום המרבי האפשרי

אם אנו מתכננים לחפות את אותו קיר באבן או בכל חומר אחר ,תחילה נבנה את קיר הגבס ועליו נעשה את החיפוי הנוסף

הגבס חייב להיות בעל תקן אש (גבס וורוד)

יש לציין כי בכול דגם שיטת חיפוי הגבס בו שונה ונציין כי בכל הדגמים הזכוכית פריקה לאחר סגירת הקיר .

כיצד מדליקים קמין גז?

קמינים הפועלים על גז מופעלים במספר שיטות על פי הדגם הרלוונטי ,ישנן מספר שיטות בהתאם למערכת ההפעלה

א.    קמין עם הפעלה ידנית ההדלקה תעשה ע"י מצת ידני עם לחיצה על כפתור קפיצי שמזרים גז בשמש (פיילוט) ובאותה את לחיצה על כפתור ההצתה ,מרגע שנדלק השמש ממתינים עשר שניות עם כפתור הפיילוט ולאחר מכן משחררים את הכפתור ומעבירים או רבע סיבוב נגד כיוון השעון למצב עבודה . מאותו רגע השליטה בגובה הלהבה נעשית ע"י כפתור שני שהוא כפתור כיוון עוצמת החום.

ב.    במערכת חצי אוטומטית הדלקת הקמין מתבצעת ידנית כמו בסעיף הקודם וכיוון עוצמת הקמין נעשית ע"י שלט .ישנם שני סוגי שלט חצי אוטומט האחד עם כפתורי כיוון בלבד והשני עם פונקצית תרמוסטט וטיימר

ג.    מערכת הדלקה פול אוטומט

במערכת הדלקה ושליטה פול אוטומט ,מערכת ההפעלה המובנת בקמין היא מערכת שונה וההפעלה היא אלקטרונית ויותר נוחה לתפעול. במערכת זו ההדלקה תתבצע ע"י לחיצה בכפתור המופיע בשלט וכמו כן גם כיוון גובה הלהבה ושאר הפונקציות כגון תרמוסטט וטיימר

יש לציין כי במערכת פול אוטומט הבקר ,מערכת השסתומים והשלט שונים לחלוטין מהקמינים האחרים.

כיצד מדליקים קמין עצים?

בהדלקת קמין עצים עלינו לקחת בחשבון שככל שהתנור חם יותר המשיכה דרך הארובה תהיה חזקה יותר ,מכוון שאנו מדליקים את התנור כאשר הוא קר עלינו ליצר זרימת אוויר לכיוון הארובה בצורה האופטימלית אחרת העשן בהדלקת הקמין עלול לחדור אל תוך חלל הבית.

הפעולה הראשונה שאנו נעשה היא פתיחת כל מצערות התנור כמו כן נשאיר את דלת התנור פתוחה ,המלצה חמה להדלקת קמין עצים היא ע"י אצטרובלים ,אנו נניח ארבע או חמישה אצטרובלים עליהם נבנה פירמידת עצים והדלקה תהיה קלה ונוחה.

אם התלבות האש ותפיסתה בעצים נסגור את דלת התנור בצורה מדורגת לאחר מספר דקות נסגור את הדלת ולאחר מכן כאשר התנור כבר חם אפשר להתחיל לסגור את פתחי הוויסות של כניסת האוויר

מהי צריכת הגז בקמינים הפועלים על גז?

קמין גז כמו כל מכונה המייצרת אנרגיה צורך כמות גז על פי ההספק אשר אמור לתת ,כלומר צריכת הגז הוא פועל יוצא של תפוקת הקמין.

בקמינים על גז אפשר לווסת כמובן את עוצמת הבערה וע"י כך להקטין את צריכת הגז

כשאתם רוכשים קמין עליכן לוודות מהם הטולרנסים (הגבולות) שבין התפוקה המינימלית למקסימלית ,כלומר אם ניקח קמין בהספק של 12KW  סביר להניח שבנצילות של 90 % הקמין במקסימום תפוקה יצרוך כ 1 ק"ג גז לשעה אם הטולרנסים הם 30% תפוקה במינימום כלומר שבמינימום הקמין יצרוך כ300 גרם יש להבהיר כי קמין גז בתפוקות הנמוכות הנצילות בו יורדת בצורה דרסטית ואף במינימום הקמין עלול כמעט לא לחמם ,מסיבה זו חברת Faber  פתחה את מבערי הפרמיום(ראה ערך מבערי פרמיום)

ישנן שתי צורות חימום עם קמין האחת היא חימום קבוע והשנייה חימום לסירוגין .

השיטה של חימום קבוע היא השיטה החסכונית ביותר והנכונה ביותר ,הסיבה לכך היא שכאשר אנו מחממים באופן קבוע לאורך כל שעות היממה הקמין אמור יהיה לשמור על הטמפרטורה בחלל הבית והאנרגיה שתידרש היא נמוכה הרבה יותר מאשר האנרגיה שנצטרך להעלות הטמפרטורה בחלל הבית לרמת החימום הרצויה .

עלות חימום חלל הבית תלויה בדרישות שאנו מציבים בפני הקמין ,ראשית אם אנו רוצים לחמם רק את חלל הסלון או חדר המגורים ונדליק את הקמין בזמנים קצובים ,רק שאנו חשים שמאוד קר בבית או כשאנו חוזרים מהעבודה ומבית הספר החישוב יעשה על פי תפוקה מלאה למשך 6 שעות לפחות ,נתון זה מתבסס מניסיונם של לקוחות רבים. בהנחה ונפעיל את הקמין במשך 6 שעות ביממה בהספק קמין של כ 10 KW הצריכה ביממה תהיה כ 5 ק"ג גז ובמצטבר במשך חודש (30 יום) כ 150 ק"ג גז עלינו לקחת בחשבון שכמות גז שכזו שווה לכ- 3 בלוני גז גדולים

אם נרצה לחמם את הבית בחימום קבוע עלינו לקחת בחשבון שבחימום כזה רוב חלל הבית יהיה חם ובצריכה של כ 300 גרם לשעה בתים ברמת בידוד סבירה עד 120 מ"ר בגובה תקרה סטנדרטי יחוממו במרבית חללי הבית ,כלומר כמות הגז שנצרוך ביממה כ 7 ק"ג ליממה בחישוב חודשי (30 יום) נצרוך כ 210 ק"ג גז לחודש

לסיכום ההפרש בין חימום קבוע לחימום נקודתי יהיה סה"כ 25 % יותר ,אם אנו לוקחים בחשבון את מחירי הגז עלינו לדעת כי בבית בו ניתן להתקין צובר גז באדמה עלות הגז נמוכה בכ 35 % מבלונים.

כמה עולה לחמם בית עם קמין עצים?

קמינים הפועלים על עצים שונים מחברה לחברה והצרכן אמור לדעת ולבקש את הדברים הנכונים ולא כמו שמקובל במקומותינו לבקש קמין עם הספק מאוד גבוה .כאשר אנו רוכשים קמין עצים עם נצילות גבוהה כמות העצים שנצרוך לאורך החורף תהיה קטנה לאין שיעור לאומת קמינים עם נצילות נמוכה

חברות כמו  Vermont casting מייצרות קמינים באיכויות שעונות על הדרישות של המשתמש בקמין עצים לחימום חלל הבית ,כלומר הקמין הוא בעל הספק גבוה יחסית בעל נצילות גבוהה יחסית וחלל תא בערה גדול יחסית,אם נשרוף קילו עץ הדרים למשל אנו נקבל מקמין עם נצילות סבירה 3.6 KW אל תוך חלל הבית .

בקמין פחות איכותי בעל נצילות נמוכה יותר עם אותו קילו עץ הדרים נקבל 1 KW אל תוך חלל הבית,המסקנה מאוד פשוטה ככל שהקמין חסכוני יותר הוא בעל נצילות גבוהה יותר וזאת אפשר לבדוק מבעוד מועד

ממוצע צריכת עצים של הצרכן הישראלי בבית ממוצע הוא בין 5 קוב עץ לחורף ל 12 קוב לחורף תלוי באיכות הקמין ובסוג העץ.

כשאנו מחליטים איזה עץ לרכוש עלינו לדעת שהחוכמה היא לקנות עץ עשיר יותר מאשר עץ עם ערך קלורי נמוך ולא תמיד המחיר הנמוך מצדיק לקנות עץ דל קלוריות.

היכן קונים עצים להסקה ?

בישראל בניגוד למדינות קרות הסחר בעץ להסקההוא מאוד לא מסודר , בדרך כלל הצרכן הישראלי המסיק את ביתו עם קמין עצים ירכוש את העץ להסקה בצורה מזדמנת ולא מחברות שזהו עיסוקן העיקרי

ולמה ,מכוון שבמדינות הקרות בהן השימוש בקמין עצים הוא צורך קיומי ניתן לרכוש את העץ להסקה מחברות מסודרות על פי משקל ונפח קבוע וידוע ועל פי סוג העץ והערך הקלורי שלו

כאשר מביאים אלינו עץ הביתה מאוד חשוב כיצד העץ חתוך,מבוקע ,מהו סוג העץ ומה רמת היובש של העץ.

כאשר קונים עצים אצל ספקים מזדמנים בד"כ העץ מועמס חתיכות גדולות ולא מסודרות על טנדר והחלל בין בולי העץ יהיה כ 50 % מהנפח הכללי ,כלומר אם רכשנו קוב עצים במפוזר נקבל חצי קוב עץ נקי.

ההחסנה והשימוש בבולים כאלו לא נוחים ואם אנו לוקחים בחשבון שבהפעלת הקמין תמיד צריך שיהיו עצים בבית לשם הפעלת הקמין תמיד עדיף לרכוש עץ קטן יותר נקי יותר ואסטטי אשר יותר נוחים לאחסון בבית ויותר נוח ונעים להזין עמם את הקמין.

חימום הכרמל מייבאת לישראל עצים להסקה המגיעים בשקים של 20 ליטר עם איכות עצים לאחר בדיקה מחמירה ללא חשש לתולעים וללא לכלוך מיותר העצים שחימום הכרמל מייבאת מגיעים מאירופה והערך הקלורי שלהם גבוה יחסית לעץ המקומי.

יתרה מכך, חשוב מאוד לדעת כי הדבר החמור ביותר אשר עלול לקרות בשימוש ואחסנה של עץ לא בריא הוא עצים נגועים בתולעים, ברוב העצים המסופקים בארץ אין אישורי בריאות לעץ וכשר העץ נגוע בתולעים הדבר עלול לגרום לנזקים בלתי הפיכים לכל מוצרי העץ בבית ואף בחצר הבית.

רוב העצים המסופקים מקק"ל הינם עצים הנגועים בתולעים. "ראו הוזהרתם".

בהדלקה ראשונה קמין הגז לא נדלק למה?

כשאנו מדליקים בפעם הראשונה את קמין הגז עלינו לוודא מספר דברים:

ראשית אם ברז הגז ליד הקמין פתוח

אם ברז הגז על מיכל הגז או הצובר פתוח

אם ישנה מרכזיה (מחלק) ברזים לוודא ששלוחת הקמין פתוחה

עלינו לוודות שכאשר חובר הקמין לצינור הגז האוויר שבצינור נוקז ע"י הטכנאי ולא כמות האוויר בצינור הגז לא תתנקז בניסיון ההדלקה וחייבים לבצע ניקוז אוויר בצינור הזנת הגז ,פעולה זו תעשה רק ע"י הטכנאי המוסמך לכך

עלינו לוודא כי אנו יודעים איך מפעילים את הקמין שברשותנו על פי הוראות ההפעלה,

איזו תחזוקה צריכים קמינים הפועלים על גז?

.

קמין גז ייבדק אחת לשנה או אחת לשלוש שנים בהתאם לסוג הקמין ,כשאנו מדברים על סוג הקמין הכוונה היא קמין עם ארובה כפולה או ארובה אחת (ארובה אטמוספרית) על פי התקן הישראלי קמין עם ארובה בודדת חייב בדיקה אחת לשנה ע"י טכנאי גז מוסמך וקמין עם ארובה כפולה חייב בבדיקת טכנאי גז אחת לשלוש שנים או על פי הוראות היצרן.

בד"כ ההמלצה היא בדיקה וטיפול אחת לשנה ,ההמלצה היא לבצע את הבדיקה והטיפול ע:"י טכנאי מטעמו של יבואן הקמין.

איזו תחזוקה צריכים בקמינים הפועלים על בסיס עץ?

בקמין עצים בהפעלה היום יומית צריך לנקות את האפר המצטבר במגירת הקמין

ולנקות את זכוכית הקמין

אחת לשנה יש לנקות את מעברי הארובות ועדיף לעשות זאת ע"י מנקה ארובות מקצועי

האם אפשר לחמם את דוד המים של הבית עם הקמין?

בעבר כשהקמינים הפופולריים היו פועלים על נפט היו קמינים עם דוד נוסף לחימום דוד המים כיום כשהקמינים הפופולריים ביותר הם קמינים הפועלים על גז או עצים האפשרות לחמם את דוד המים או את מערכת ההסקה היא רק עם קמין עצים ואם אנו רוצים לחמם ע"י גז את הדוד עדיף לעשות זאת ע"י מתקן נפרד לחימום מים

בקמין הפועל על עצים אפשר לחמם את דוד המים או את מערכת ההסקה הביתי ובלבד שיהיה מיועד לכך ,עלינו לקחת בחשבון שבמצב של הסקת הבית או חימום הדוד ע"י קמין עצים הקמין הרלוונטי מוגדר ע"י היצרן מהי אנרגיה שנקבל מדוד המים בקמין ומה הי האנרגיה שנקבל מהקמין לחלל הבית,כאשר מרכיבים מערכת כזו יש לדאוג שעל הקמין יהיה טרמטסטט אוטומטי המווסת את כמות כניסת האוויר אל הקמין וע"י כך מווסת את תפוקת החימום של הקמין כך שהמים לא יגיעו לרתיחה ולא יגרם פיצוץ בצנרות ובנוסף לכך המערכת המותקנת תכלול מיכל התפשטות פתוח .

יש להבהיר שהתקנת מערכת שכזו תעשה רק ע"י אנשי מקצוע המתמכים בדבר ולא עלולים להיגרם נזקים ואסונות.

חימום הכרמל מייבאת קמינים הפועלים ע"י עץ עם חיבור לדוד מים ו או הסקה.

מזה קמין עצים עם ממיר קטליטי?

בקמין עצים גזי השרפה עולים אל תוך הארובה ולמעלה ע"י תהליך פיזיקאלי גרוויטציה

האוויר החם שנוצר קל מהאוויר בחלל וכך הוא עולה למעלה ובנוסף לכך העשן מתנקז אל הארובה ולמעלה עכב הפרש אטמוספרי הנוצר בארובה (מושך) אם נשרוף עצים בקמין

עצים שרום הקמין פתוח ללא מעצורים,גזי השרפה החמים יעלו מהארובה למעלה ללא חיכוך בשום חוסם כל שהוא והחום במרביתו יצא דרך הארובה החוצה

כשבונים קמין עצים בצורה מקצועית מייצרים בתוך הקמין חוסמי עשן אשר גורמים לגזי השרפה החמים להתפתל ולהתחכך בחוסם העשן ולהפיץ את החום אל דפנות התנור והחוצה תופעה זו נקראת חוסמי גזים.

כאשר הגזים עולים מהתנור החוצה עדיין העשן עשיר ב CO2  (גז רעיל וחומר לא שרוף) בקמין עם ממיר קטאליטי הפעולה הנעשת בחלל הקמין היא ראשית מעבר4 גזי השרפה דרך חוסמי הגזים ולאחר מכו דרך פילטר קרמי אשר מגביר את החיכוך של גזי השרפה מאחת ומנטרל את שאריות הפיח מגזי השרפה מאידך ובקמינים עם ממיר קטליטי נצילות הקמין תהיה גבוהה יותר והעשן הנפלט דרך הארובה יהיה נקי יותר ומזהם פחות ופחות טורדני לסביבה .

האם ניתן להסב קמין סולר\נפט לגז או עץ ?

קמין נפט\סולר בנוי עם מבער שונה מקמין גז ,קמין נפט סולר הוא בעל ארובה אטמוספרית אשר ככל לא מומלץ להתקין בבית. בכדי להסב קמין נפט\סולר ההשקעה תהיה גבוה יותר מקנית קמין גז חדש .

לסיכום לא בטיחותי ולא משתלם.

להסב קמין נפט/סולר לקמין עצים לא אפשרי ולא כדאי מכוון שתוך הקמין לא בנוי לשאת את טמפרטורת הבעירה של העצים ואף פתחי הארובה והבקרה לא מתאימים לקמין עצים.

מהי הנצילות לקמינים הפועלים על גז?

נצילות קמין הפועל על גז הוא נגזרת של תכנון המוצר ורמתו.

ככל שהמוצר איכותי יותר כך נצילותו תהיה גבוהה יותר ,למשל בקמין בעל ארובה כפולה הנצילות גבוהה יותר,הנצילות יכולה להגיע עד 96% .

בקמינים בעלי ארובה בודדת (אטמוספרית) הנצילות הגבוהה ביותר היא כ 70% .

התקן הישראלי מחייב שקמין גז עם ארובה כפולה נצילותו לא תפחת מ 82% וקמין גז עם ארובה אטמוספרית נצילותו לא תפחת מ60 %

איזו מערכת גז אנו צריכים שתהיה בבית בכדי שתתאים לקמין גז?

בכדי להתקין קמין גז צריך שמערכת הספקת הגז תהיה : לפחות שני בלונים 48 ק"ג (בלונים גדולים) וקוטר צינור הגז מהבלונים אל הקמין יהיה בין 8\3 ל 2\1 צול בהתאם להספק הקמין ובהתאם לאורך צינור הגז . ההמלצה היא צינור 2\1 צול לכל אורך הקו

ווסת הגז המומלץ הוא ווסת 30 MB ובספיקה של 7 קילו שעה

דילוג לתוכן